Godt nytår – overblik over 2020

Først og fremmest et rigtig godt nytår til klubbens medlemmer, deltagere til cuppen, klubbens venner, samarbejdspartnere og ikke mindst sponsorer.

I 2020 kommer klubmesterskabet og klubturene til at tage en lidt anden form. På generalforsamlingen blev det aftalt at lave et nyt udvalg, der skulle prøve at strikke klubmesterskabet lidt anderledes an. Det har nu udmøntet sig i en plan for klubmesterskabet som bliver afholdt over 9 ture fordelt på sidste søndag i måneden. Da klubmesterskabsturene kommer umiddelbart efter en klubaften, er tanken, at man på denne klubaften kan få lidt ekstra info omkring den kommende klubmesterskabstur. Hvor er fiskene henne, gode waypoints, hvordan fisker vi, hvordan gør vi i havnen osv. Der er altså mulighed for at få en masse information omkring turen. På hver tur bliver der delt point ud til de 10 bedste og til slut vælger hver deltager så 4 ture, som skal repræsentere denne deltager i klubmesterskabets samlede regnskab. Det betyder at man altså kan “nøjes” med at deltage i 4 ture ud af de 9 og stadig have en reel chance for at vinde. Læs meget mere om reglerne og turene under menupunktet “Klubture/klubmesterskab“. Her kan du også se hvem der har tilmeldt sig turene og du kan se resultaterne fra de enkelte ture.

Kalenderen er opdateret med klubaftener, klubmesterskabsture og juleafslutning. Vi arbejder på at lave nogle spændende klubaften temaer og også nogle ture “ud af huset” til besøg hos nogle sponsorer eller spændende lokale virksomheder med relation til det maritime. Det kommer der mere om efterhånden som tingene falder på plads. Hold øje med nyhederne og kalenderen.

Den ordinære generalforsamling vil blive afholdt tirsdag d. 17/3-2020 kl. 19 i Sejlerstuen i Skælskør havn. På generalforsamlingen vil klubmesteren for 2019 blive udråbt og storfanger vinderne vil modtage deres præmier.

Vi gentager successen med Storebælt Cuppen igen i 2020. Det bliver d. 22. og 23. august og vi håber på en masse glade og dygtige deltagere igen vil være med i konkurrence. Vi glæder os i hvert fald til at tage imod jer alle.

Slutteligt vil jeg gerne opfordre alle jer gode medlemmer til at deltage på hjemmesiden i forum, skriv hvis I skal ud på tur, fortæl en god historie hvis du har været på tur eller bare fyr en joke af i snik/snak. Husk også at indmelde dine fangster i storfangeren så du er med i konkurrencen. Din fangst bliver automatisk taget med i den samlede klubrekord liste også. Husk også at vi meget gerne vil se dig til klubaftenerne så vi kommer lidt tættere på hinanden og forhåbentlig kan lære en masse af hinanden. Selv gamle hunde kan lære nye tricks. har du behov for at få hjælp til at komme i gang med hjemmesiden eller indmeldelse til storfangere, så tøv ikke med at bede om hjælpe til en klubaften eller tag fat i undertegnede direkte.

Rigtig godt nytår

Kristian Carøe
Formand.

En kommentar til “Godt nytår – overblik over 2020”

Skriv en kommentar

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com