Eksklusion af bestyrelsesmedlem

Det er med stor beklagelse at bestyrelsen i Storebælt Småbådsklub hermed meddeler, at vi pr. dags dato har været tvunget til at ekskludere næstformand Thomas Bøge.

Baggrunden kort.
Den finansielle sektor møder fortsat stigende krav fra Finanstilsynet og regeringen. De er fx underlagt lovgivningen omkring anti-hvidvask. Det betyder blandt andet at de skal kende deres kunder, herunder foreninger og deres ledelse.

Storebælt Småbådsklub er kunde hos Sydbank og bestyrelsen er blevet mødt med ovenstående krav om legitimation fra Sydbank. Det betyder helt konkret at alle bestyrelsesmedlemmer skal legitimere sig i form af pas/kørekort og sundhedskort til Sydbank. Bestyrelsen har fået en frist indtil 18/5-2020 til at bringe forholdet i orden ellers vil Sydbank lukke klubbens konti. Dette er et ufravigeligt krav fra Sydbank for at kunne overholde dansk lovgivning på området.

Næstformanden er af den holdning, at når han nu ikke er tegningsberettiget (dvs. at han ikke har adgang til konti) så vil han ikke legitimere sig overfor banken. Det respekterer resten af bestyrelsen selvfølgelig. Næstformanden ønsker heller ikke frivilligt at træde ud af bestyrelsen.

Det stiller resten af bestyrelsen i en situation hvor der reelt set ikke er nogen handlemulighed.
Et lovkrav mod en holdning.
Bestyrelsen har forsøgt at undersøge andre muligheder, men uanset hvordan vi vender og drejer sagen, så kan vi ikke komme uden om lovkravet. I sidste ende, er vores opgave som bestyrelse, at varetage medlemmernes interesser og vi ser ikke Storebælt Småbådsklub, uden en bankforretning, som en mulighed.
Det skal understreges at bestyrelsen helst havde set en anden løsningen, men under de givne omstændigheder, er det ikke muligt.

Ret praktisk betyder det at suppleant Per Iversen indtræder i bestyrelsen, indtil næste generalforsamling, hvor alle forhold kan komme til afstemning.

Hvis du som medlem har yderligere spørgsmål til ovenstående, så kan I rette henvendelse til formanden eller kassereren.

Denne meddelelse er godkendt af et overvejende flertal i bestyrelsen.

På vegne af bestyrelsen
Peter Sander – Sekretær

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com