Klubmesterskab 2018 og Wicked Hvilling

Så blev klubmesterskabet 2018 afholdt. Det skete i dag fra Skælskør havn og vi mønstrede 7 både. Det blev til en lidt hård dag på vandet med god vind og masser af strøm. Fiskeriet var svært og flere var langt omkring. Det blev til nogle torsk, sild og isinger. Der blev fisket efter point systemet fra Storebælt Cup og vinderen (og dermed klubmesteren 2018) vil blive udnævnt til den kommende generalforsamling. Efter indvejningen blev der hygget med æbleskiver og gløgg i sejlerstuen, hvor flere medlemmer var dukket op. Super hyggeligt.

Vi fik dog kåret en slags vinder i dag. Det var nemlig den uofficielle Wicked Hvilling mester. Der blev godt nok ikke fanget nogle hvillinger i dag, men reglerne er sådan at den der har Wicked Hvilling trofæet, bestemmer hvordan trofæet kan vindes. I dag var det største hvilling eller torsk. Derfor gik Wicked Hvilling trofæet i dag til Smedebassen aka Michael Poulsen.

Teksten på trofæet lyder:

Wicked Hvilling
Storebælt Småbådsklub
Indehaveren af dette trofæ

er pt klubbens Wicked hvilling,
samt har håneretten.

I kan se billeder fra turen her. Desværre glemte fotografen at tage billeder fra sejlerstuen. Måske fordi der var gløgg og ikke mindst æbleskiver.

Godt nytår.

Skriv en kommentar