Makrelsjov og sammenhold

Makrelsjov hvad har det med sammenhold at gøre ? det blev bevist i tirsdag på Storebælt.

Vi var en par både der havde taget en dag på det blå kontor med et blankt Storebælt fiskeriet gik så som så om formiddagen, prøvede selv forskellige pladser som lidt træning til klubmesterskabet og selvfølgelig STOREBÆLT CUP 2017 havde fået lidt i kassen og årets første makrel, da jeg fik et mobil opkald fra Thorlaksen han var helt oppe i skyerne, meldingen lød skynd dig at sætte kursen mod 1 sm sydvest for Sprogø, du kan se mig på ais, det kogger af makrel. Fik hurtigt pakket sammen og da Snehvide lå tæt på fik jeg adviseret ham og vi var afsted.

Snehvide

Det var sjovt at deltage i et sådant makrelsjov, fødefiskene sprang op af vandet og mågerne dykkede og vi 3 både fra klubben fangede makreller.

DET ER SAMMENHOLD I VORES KLUB

Kan derfor kun opfordre til gi en melding når du er på vandet, så kan sådan noget ske for dig også.

Sidst på dagen kom Emilie på vandet og brillerede med at fange en Knurhane samt lidt flere arter, så nu er vil klar til Storebælt Cup 2017, der er meldinger om så mange arter på Storebælt så det bliver et spænende efterår.

Makrelsjov

Knæk og Bræk

Ole Worm

Skriv en kommentar

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com